Odpowiedzialność nauki, czyli czy dobra nauka zawsze musi przewidywać swoje rezultaty? - panel w czasie konferencji NAWA

Słuchanie i udział w dyskusjach panelowych dostarcza mi niezwykłej radości. Dyskusje panelowe zawsze wydają się być bardziej dynamiczne i angażujące niż wykłady. Również brak jednomyślności wśród panelistów jest fascynujący, gdyż dostarcza wielu różnorodnych perspektyw. Doświadczyłam tego w pełni podczas panelu, na który zostałam zaproszona podczas konferencji "Kierunek Nauka - osiągnięcia laureatów programów NAWA". Panel zatytułowany "Odpowiedzialność nauki, czyli czy dobra nauka zawsze musi przewidywać swoje rezultaty?" okazał się wyjątkowo interesujący.


Prowadząca panel, dr Zofia Sawicka, postawiła przed nami - panelistami - wymagające i skomplikowane pytania. Właśnie takie powinny być podczas tego typu dyskusji. W trójkę staraliśmy się na nie odpowiedzieć jak najbardziej merytorycznie.


W skład panelu wchodzili: prof. Mickey Gjerris, profesor Wydziału Nauk Uniwersytetu w Kopenhadze, specjalizujący się w etyce między człowiekiem a przyrodą, dr Zuzanna Warso, dyrektorka ds. badań w fundacji Open Future, niezależna ekspertka Komisji Europejskiej ds. etyki badań i innowacji i ja.


Konferencja była nacechowana silnie interdyscyplinarnym charakterem, pełna ciekawych warsztatów i inspirujących referatów. Rzadko zdarza mi się czuć tak zmęczoną i zadowoloną zarazem. Moja rola panelisty pozwoliła mi nie tylko przedstawić własne poglądy, ale także wiele się nauczyć. Warsztat o networkingu prowadzony przez Olle Bergmana okazał się niezwykle wartościowy. Wszyscy staraliśmy się potem w czasie koktajlu zastosować zdobytą wiedzę i praktykować zasady skutecznego networkingu w Akademii.

Chciałabym podziękować NAWA, a szczególnie Pani Katarzynie Pietruszyńskiej za zaproszenie. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie kontynuowana, a przede mną wiele kolejnych naukowych wyzwań!Komentarze